Футболната игра е претърпяла редица промени от нейното създаване през 1863 година до наши дни. Нововъведенията са толкова многобройни, че трудно може да се намери нещо общо между първите утвърдени правила от средата на 19. век и сегашните. Въпреки това начинът за изпълнение на тъчове е доста близък до записания в съвместния правилник на Футболната асоциация и Кеймбридж преди 156 години - топката е била хвърляна с ръце (не е уточнено една или две), след като излезе извън рамките на терена. Една от разликите е фактът, че играчът, който пръв докосне кълбото, след като то е напуснало пределите на игрището, печели правото да изпълни страничното хвърляне. В общи линии обаче тъчът бива изпълняван по един и същи начин в продължение на повече от век и половина и затова има немалък брой хора, които смятат, че правилото не е съвършено и трябва да се промени. В днешната статия ще разгледаме аргументи „за“ и „против“ премахването на страничните хвърляния и въвеждането на удари с крак на тяхно място.
Аргументи „ЗА“
Един от първите, които считат, че тъчовете трябва да претърпят някаква промяна, е френският специалист и легенда на Арсенал - Арсен Венгер. Няколко дни преди края на 2009 година наставникът на „топчиите“ заявява, че използването на ръцете като предимство при изпълнението на странични хвърляния е несправедливо предвид факта, че игра с тази част на тялото е непозволена във футбола:
„Правилото, което бих променил, най-вероятно би било тъчовете да бъдат изпълнявани бързо с крака. Защо не? Мисля, че това ще направи играта още по-динамична. Да вземем за пример Рори Делап от Стоук Сити - той хвърля толкова силно, че все едно рита топката. За мен това е несправедливо, тъй като използва сила [на ръцете], която е нечестна и необичайна за футбола.“
Немалко хора обаче биха побързали да споменат, че коментарът на французина е в голяма степен провокиран от злощастната загуба на неговия любим отбор от Стоук Сити, в която именно гореспоменатият Рори Делап има ключова роля - неговите дълги тъчове са в основата и на двете попадения, които са достатъчни на „грънчарите“ да спечелят двубоя с 2:1.
Доста по-семпло бе изказването на бившия английски национал Гари Линекер по въпроса защо тъчовете с ръце нямат място във футболната игра:
„Играта се нарича футбол („фут“-крак; от английски) […] Какъв е смисълът от тъчовете? Просто нека я пускат [топката] на земята и да продължават да играят.“
Факт е, че и двете твърдения са резонни - играта би станала доста по-динамична при изпълнение на тъч с крак, а тактиките биха се променили коренно. Всеки страничен „удар с крак“ в противниковата половина би представлявал опасност, дори по-голяма от тази, която имат корнерите. Въвеждането на подобна промяна ще направи тъчовете едно от най-силните оръжия на отбори с добри изпълнители на статични положения, а играчите със завидни умения във въздуха значително ще вдигнат цената си. Гари Линекер също е в своето право - освен вратарите никой друг няма право да играе умишлено с ръце, така че този аргумент, колкото и обикновен да е, заслужава да бъде отбелязан. Друго нещо, което е важно, но и двамата не споменават, е, че в момента изпълнителите на странични хвърляния доста често си позволяват да правят крачки напред, изминавайки в някои случаи 5-6 метра, в опит да си спечелят терен, а това тяхно действие рядко бива наказано от съдията. При изпълнение с крак реферите навярно биха били доста по-стриктни за поставянето на топката там, откъдето е излязла - точно както следят под лупа къде се намира кълбото преди преки и непреки свободни удари.
Аргументи „ПРОТИВ“
Умишлено не включихме едно изречение от краткото изказване на Гари Линекер относно страничните хвърляния и тяхната релевантност във футбола. Бившият английски нападател твърди, че „тъчовете отнемали цяла вечност да бъдат изпълнени“, а за сметка на това ударите с крак ще бъдат доста по-бързи. С една проверка на статистиките може да се установи, че думите му са верни, но само на 50%. Що се отнася до сезон 2018/19 в английската Висша лига (когато ВАР все още не бе навлязъл в първенството), от 96 минути и 24 секунди (средната продължителност на един двубой с включено добавено време) само в 55 минути и 36 секунди топката се намира във игра. Останалите 40 минути и 48 секунди биват загубени в корнери, статични положения, оказване на медицинска помощ, извършване на смени и темата на днешната статия - тъчове. Точно те са вторите най-големи убийци на време, като заемат средно 7 минути и 47 секунди за изпълнение по английските терени, а единственият по-използван начин за удължаване на един мач е чрез преки и непреки свободни удари - 10 минути и 14 секунди. Шансът страничните „удари с крак“ да загубят повече време от тези с ръце е доста голям, защото по всяка вероятност ще бъдат третирани като опасни положения както от играчите, така и от съдията - при тъч в близост до противниковата половина ще бъдат изчаквани снажните защитници да заемат позиции в наказателното поле, а реферът ще следи за реда както там, така и за правилното позициониране на топката.
Евентуалното изпълнение на тъчове с крак може да доведе до премахването на друг вид статични положения - корнерите. Те ще загубят почти всякакъв смисъл и доста противникови защитници ще предпочетат да изчистят топката към аут линията, за да има корнер, отколкото да си навлекат главоболия след някое центриране от тъч, което ще е на доста по-изгодна за изпълнителя позиция.
Заключение
Изпълнението на тъчове с крак неминуемо ще доведе до изостряне на играта и отбелязването на повече голове, но от друга страна всяко едно опасно положение би изгубило значително повече време от и без това вече накъсаната от други обстоятелства игра. По тази причина смятаме, че ако се въведат странични „удари с крак“, то ще трябва да има правило, което да задължи играчите да ги изпълняват по-бързо. Това може да се случи по минимум два начина:
1. Времето да бъде спирано при всяко едно статично положение и да се дава съответното добавено време
2. Подобно на футзала, тъчовете да бъдат изпълнявани в ясно определен времеви диапазон, а ако това не се случи - страничните удари да бъдат присъждани в полза на противника
Тъчовете с крак биха били доста интересно нововъведение, но едва ли ще ги видим скоро в любимата ни игра.
No matter if some one searches for his required thing, so heshe needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here. https:vanzari-parbrize.roparbrizeparbrize-chevrolet.html
Отговори 0 0