ВАР: помага или пречи на футбола?

ВАР: помага или пречи на  футбола?

Снощи се изиграха два изключително драматични сблъсъка за осминафиналите на Шампионската лига. И двата бяха решени от дузпи, отсъдени с помощта на видео повторения (ВАР). Нека да погледнем и двете ситуации от близо, да видим на какви мнения са играчи и съдии и да се опитаме да заключим дали ВАР помага на футбола или му пречи.

Пари Сен Жермен - Манчестър Юнайтед: игра с ръка в наказателното поле (90' мин.)

В сблъсъка между французи и англичани се роди първото спорно отсъждане за вечерта - в последните минути от двубоя, Диего Дало отправи колеблив удар по посока на вратата на Буфон. Топката рикошира в тялото на Преснел Кимпембе и главния съдия Дамир Скомина (Словения) отсъди ъглов удар в полза на "червените дяволи". В следващите минути обаче, благодарение на подсказка от колегите му, заели местата си пред мониторите, той реши да прегледа ситуацията на монитор до тъчлинията. На видеото ясно се вижда, че топката се отбива в ръката на Кимпембе. Големият въпрос обаче е, дали Скомина бе прав да отсъди дузпа, която в последствие ще се окаже фатална за амбициите на парижани. Ето какво казаха бившите футболисти от близкото минало в студиото на BT Sports за ситуацията: Майкъл Оуен: "Ако трябва да гледам от неутрална гледна точка, за мен това никога не трябва да е дузпа! Играча не си вдига ръката, обръща се с гръб - топката отскача от ръката му и излита в корнер. За мен това не е дузпа!" Гари Линекер: "Мисля, че ще се измъчим да намерим футболист, който да смята, че това е дузпа." Рио Фърдинанд: "Кой играч може да скочи с ръце зад гърба си и да успее да запази баланса си? Не разбирам съдиите! Не мисля, че може да се отсъди игра с ръка!" Оуен Харгрийвс: "Трябва да добавят бивши футболист във комисията, която асистира на рефера!" Както виждаме, бившите футболисти (трима от тях играли за Юнайтед) не могат да се съгласят с отсъждането. В същото студио обаче се включи и английският рефер Петър Уолтън за да обоснове решението на колегата си от Словения: "Кимпембе протегна ръка, даде гърба си и по този начин покри по-голяма част от пътя на топката. Решението е трудно, но точно затова е бе въведен ВАР. Целта е да са преценят две неща - първо, че играта с ръка е вътре в наказателното поле и второ, че футболистът не се опитва да прибере ръката си. За мен това е игра с ръка! Както е написан правилника в момента - това е игра с ръка." Освен него и Марк Клатенбърг (елитен съдия от Висшата лига) поясни защо отсъждането е правилно: "Във Висшата Лига никога няма да бъде дадена дузпа за подобна ситуация, но защо тогава това се случи във Шампионската лига? Причината са нови наставления от УЕФА, зададени на съдиите след подобна дузпа в двубоя между Манчестър Сити и Шалке." "Те искат реферите да отсъждат игра с ръка, когато ръката е протегната и е в неестествена позиция. От тази гледна точка отсъжданията са в ред с правилника и има постоянство. Все пак подобни ситуации винаги изглеждат по-лошо, когато се разглеждат на забавен каданс. Аз бих предпочел да гледам повторението с нормална скорост."

Порто - Рома: задържане на фланелката на съперник в наказателното поле (115' мин.)

След два страхотни двубоя между португалци и италианци, общият резултат бе 3:3. Това разбира се, доведе до продължения, за да се разбере кой от двата съперника ще продължи напред. Главен съдия на мача бе добре познатият (и мразен от мнозина) Джунейт Чакър и, разбира се, за пореден път той се превърна в главно действащо лице. В 115' минута играч на Порто се сгромоляса на земята, след като се опита да достигне удар на съотборник. На повторението се вижда, че Алесандро Флоренци скришом го дръпва за фланелката, което причинява падане назад. Чакър взима правилното решение и отсъжда изпълнение от бялата точка.

Порто - Рома: спъване на играч на Рома в наказателното поле (120' мин.)

Последната спорна ситуация в този кръг от мачове дойде буквално в последните минути от двубоя. Тук виждаме как Муса Марега слага ръка върху Патрик Шик в опит да го догони. Ситуацията се разиграва на ръба на наказателното поле. Миг след това Шик е на земята, а целият отбор на Рома апелира за нова дузпа. Този път Чакър не е благосклонен и трябва да му се признае, че ситуацията е изключително трудна за отсъждане. При по-близък преглед на положението започват да се повдигат съмнения дали Марега не закача краката на Шик. Разбира се, в тази ситуация Шик щеше да се хвърли на тревата, каквото и да става, за да опита да помогне на отбора си.  Колкото и пъти да гледаме ситуацията наистина не можем да кажем, дали има спъване и не.В заключение можем да кажем, че системата ВАР работи перфектно - когато на даден рефер му трябва да види положение отново, за да вземе по-добре информирано решение, той има възможност да направи това и да разгледа ситуацията от всеки възможен ъгъл. От тази гледна точка, ВАР работи безотказано! Проблемът, който виждаме за сега е, че може би самите съдии, а и футболисти, не са се адаптирали към ВАР. Но да не забравяме, че това е едва началната стъпка и нещата ще се подобряват. Историята ни е показала, че връщане назад няма - нито правилото за засада бива отменено след въвеждането му, нито "goal-line" технологията. ВАР е поредният опит да се подобри играта и като футболни фенове ние трябва да се надяваме, че ще се окаже успешен. Може би ВАР всъщност ни показва колко много несправедливости са оставали скрити до сега и с колко абсурдни опити за измама са се измъквали дадени футболисти. Може би тази мисъл ни е неприятна и ни е трудно да приемем, колко много скрити фалове и неправди се случват по време на един мач, но ако искаме една по-честна игра, ще трябва да приемем тази нова система. Едно нещо, което в никакъв случай не можем да отречем е, че ВАР определено прави футбола далеч по-интересен и непредсказуем!


Гласували: 0, рейтинг: 0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Моля, развържете кесията!
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Трябва ли откупните клаузи за футболистите да станат задължителни?
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха