Вечната дилема: кое е по-правилно - да допуснеш гол или да получиш червен картон?

Представете си следната ситуация: вие сте футболист и отборът ви води в резултата. Десет минути преди края на двубоя се оказвате по петите на отскубнал се с топката нападател. Какво решение бихте взели? Да го подсечете без капка симпатия и да напуснете двубоя преждевременно или да го оставите да отбележи?

Пред сходен избор е изправен Луис Суарес в един паметен двубой от иначе скучноватото Световно първенство от 2010г. В продълженията от 1/4-финал в турнира, Гана се добират до статично положение, което без малко да се окаже фатално за южноамериканците. Топката е изсипана в наказателното поле и следва хаотична какафония от нескопосани замахвания и отчаяни опити за изчистване. Най-после Доминик Адия съумява да отправи точен удар с глава, след като стражът на “урусите” е напуснал вратата си. Именно Луис Суарес се оказва последната преграда пред мрежата и без да мисли много той избива топката с ръце и не само, че е изгонен, но и подарява дузпа на съперника.

Нападателят напуска терена, облян в сълзи, но само след минута разбира, че е взел правилното решение. Асамоа Гиан пропуска от бялата точка и хвърля феновете на “небесносините” в екстаз.

При последвалите дузпи Гиан е точен, но двама от съотборниците му нямат този късмет и след цялата тази драма Уругвай излиза големия победител и си спечелва място сред финалите 4 отбора на турнира.

Разбира се, Луис Суарес извади страхотен късмет в онзи летен ден и с лекота изходът от дбубоя можеше да е печален за него и съотборниците му. В тази статия ще се опитаме да определим кое решение е оптимално, като разгледаме три игрови ситуации и ги премесим със статистика. За целта са взети резултатите от близо 5000 срещи от Висшата лига, Бундеслигата, Ла Лига и Серия “А”.

Игрова ситуация #1:

При равен резултат играч е изправен пред избор дали допусне гол или да си извади червен картон. Тук показателите се подреждат добре с интуицията ни. Ако се намираш в първото полувреме - по-добре е да допуснеш гол, защото имаш достатъчно минути за обрат. Ако е през втората част, тогава червеният картон е далеч по-оптималното решение, особено ако говорим за последните 10-15 минути от двубоя. Показателите обаче са категорични, че за домакините винаги е далеч по-оптимално решение да получат червен картон, от колкото гол.

Игрова ситуация #2:

В този сценарий отборът ви води с един гол. Как трябва да постъпите тук - гол или червен картон? Отново трябва да разделим двубоя по минути и отново изводът е сходен - допускате гол в първото полувреме и червен картон през второто. Но ако трябва да сме още по-конкретни - за домакините е по-добре да допуснат гол някъде до 57-ата минута, а след това е по-оптимално да са с човек по-малко. За гостуващ отбор 50-ата минута е тази граница.

Игрова ситуация #3:

Отборът ви вече има гол в пасив - допускате втори или е по-добре да търсите обрат с човек по-малко? За гостуващ отбор след 40-атата минута е почти два пъти по-оптимално да получи червен картон. Въпреки че във футболния фолклор 2:0 се води като “опасна преднина”, според статистиката ако губите с толкова е огромна рядкост да измъкнете нещо от мача.‌ Ако отборът ви е и с играч по-малко в такъв случай, става почти невъзможно. Едва един отбор от 80 клуба, които губят в резултата и са с червен картон след 80-ата минута, успява да се добере до победата.  За домакински тим - оптималната граница е 50-ата минута. Във всяка ситуация след нея е по-добре да се търси червен картон.

Гласували: 11, рейтинг: 4.8

Ансу Фати: новият Лео Меси или още един Боян Къркич
Ето къде се нарежда Холанд до боговете (в младините им)
Изтече ли времето на ВАР във футбола?
Футболисти, които отдавна трябваше да напуснат отборите си
Повратен в кариерата на Кепа ли бе спорът му с Маурицио Сари?
10 отбора, които се провалиха през миналия сезон
Лионел Меси срещу ръководството: кой се оказа големият победител след края на цялата разправия?