Започва ли ЦСКА да прилича на европейски клуб?

Започва ли ЦСКА да прилича на европейски клуб?

 Отборът на ЦСКА в момента изживява най-добрите си години от последното десетилетие насам. Управлението на Гриша Ганчев малко по малко започва да дава резултати, а тазгодишното класиране в Лига Европа форсира превръщането на „армейците“ в клуб от европейско ниво. Въпреки че „червените“ все още не могат да се поздравят с шампионската титла, феновете със сигурност са доволни от напредъка, който бележи любимият им отбор в почти всяко едно отношение. Днес ще ви представим някои от стъпките, които управниците на ЦСКА предприеха, за да се опитат да издигнат клуба на следващото ниво.



 Първото подобрение, което навярно е било един от топ приоритетите за „армейците“, е въпроса с кондиционното ниво на футболистите. Темата е подлежала на отделна и подробна статия, но няма как да не я споменем и в този случай. Оборудването, методиката и изискванията на екипа на Кирил Динчев очевидно вършат работа, а двата двубоя в Европейските клубни турнири и родното първенство всяка седмица не се отразяват негативно на играчите.

 Собствениците на ЦСКА също настояваха както за качествени тренировъчни бази, така и за нов и модерен стадион. И ако реконструкцията на „Българска армия“ все още е в застой по една или друга причина, то спортният комплекс в Панчарево бе реновиран за нула време. В момента тренировъчната база на ЦСКА е съставена от 3 терена с естествена трева, като един от тях е с осветление. Именно на него домакинстват мачовете си юношеските формации на „червените“. Комплексът също разполага с 30 бунгала за играчите и спортно-техническия щаб. Въпреки че дори на този етап спортната база изглежда на задоволително ниво, плановете са тя да претърпи цялостна реконструкция, като накрая там трябва да има общо пет терена, както и модерни условия за възстановяване и подготовка на състезателите. Още нещо, което си струва да бъде споменато, е обърнатото внимание на тревното покритие на „Българска армия“, тъй като в рамките на малко повече от година (май 2016 – юни 2017) теренът беше изцяло подменен и впоследствие освежаван.

 Спортно-техническият щаб стои в основата на всеки успешен футболен клуб. Това надали е убягнало от полезрението на ръководните фигури в ЦСКА, тъй като привличането на доказани и стойностни експерти доведе до сериозни инвестиции за персонал. Въпреки че идването на именития английски специалист Алан Пардю като технически директор е едно от най-бляскавите нововъведения в щаба на „армейците“, неговият предшественик също може да се счита за професионалист с голям опит – Кристиано Джарета. Като спортен директор на италианския Новара той спомага за привличането на Бруно Фернандеш от юношеските формации на ФК Боавища, а когато Джарета поема в посока Удинезе „взима“ заедно със себе си португалския халф. Акостирането на Бруно Акрапович вероятно също е добре премислен ход от ръководството на „армейците“ – идването на специалист, съчетаващ балканската емоция от играта и немската дисциплина, бе определено като „удар в десетката“ от повечето привърженици на ЦСКА. Още повече, че Акрапович натрупа опит в българското първенство, като за 2 години работа успя да промени облика на Локомотив Пловдив, и вече „смърфовете“ изглеждат като сериозен кандидат за призовите места в родния елит. Показаната вяра и даденото време за работа на хора като Даниел Моралес, Ивайло Иванов (Пифа), Велизар Димитров, Сашо Борисов, Кирил Динчев и др. също са важна част от изграждането на качествен и стабилен спротно-технически щаб.

 На последно място ще обърнем внимание и най-важния компонент за добрите представяния на всеки един отбор – неговите играчи. Последният летен трансферен прозорец загатна, че безразборното привличане на множество свободни агенти е напът да приключи. Факт е, че повечето новодошли на „Българска армия“ наистина бяха с изтичащи договори, но всеки един от тях бе със солидна визитка и с добра оценка от бившите му отбори. Наличието на спортен директор с много контакти се оказва полезно дори когато той си тръгне, тъй като по всяка вероятност идването на Адалберто Пеняранда и Джером Синклеър е станало с помощта на гореспоменатия Кристиано Джарета, който в момента е на работа в Уотфорд. Все пак основната философия си остава привличането на свободни агенти с цел те да бъдат продадени на високи цени, но вече не можем да срещнем паническите раздели с качествени футболисти с цел бързи приходи. Тази идеология със сигурност дава желаните резултати, тъй като от началото на сезон 2018/19 досега, в касата на ЦСКА са влезли 12,8 милиона евро само от 6 изходящи трансфера. Цената, за която продадените играчи са били първоначално закупени, възлиза на 300 хиляди евро, като те са били похарчени само за конкретен футболист – Мауридес. Любопитни са трансферите на Георги Йомов и Ахмед Ахмедов – те индикират, че „червените“ са склонни да купуват български играчи от конкурентни отбори, ако им бъде предоставена такава възможност. Ще бъде интересно да проследим дали от ЦСКА ще прибегнат до повече подобни трансфери в бъдеще. Важно е също да се отбележи, че добрата работа на „армейците“ през последния трансферен прозорец им осигури т. нар. „дълга скамейка“, с която могат да бъдат конкурентоспособни както в българския шампионат, така и в Лига Европа.

 Без съмнение от ръководството на „армейците“ могат да бъдат доволни от добре свършената работа през последните няколко години. От съществено значение е усилията за издигане на клуба на европейско ниво да продължат, тъй като все още има важни задачи, които стоят на дневен ред пред Гриша Ганчев и неговия екип. Основите за успешното развитие на ЦСКА обаче вече са налице.

снимка: @cskasofiafc


  Прочетете също:  


Гласували: 10, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Коментари
шопа 25.11.2020 14:26

Траяне,ти да не си на щат в ЦСКА? Какъв европейски облик,какъв конкурентен отбор и дълга резервна скамейка? Не можем да се преборим с Етър..Нямаме класта да победим Арда???В групите в Европа все още не сме отбелязали гол от 3 мача...А до там достигнахме с откровенно казано слаби мачове,като изключение прави второто полувреме в Базел!

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Моля, развържете кесията!
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха
"Една легенда се завръща, Бела Петрич е това!"
Мъри счупи известно проклятие, за да триумфира с купата
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 3)
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 2)
Грегъри Акселрод – „фалшивият“ футболист, който бе на крачка от трансфер в ЦСКА
Най-резултатните българи от началото на сезона
Преди ЦСКА - Пирин (Благоевград)
10 българи, пропуснали да впечатлят грандовете като младежи
Какво се случи с играчите на Лудогорец от онзи мач със Стяуа
Ето ги всички шампиони в Европа и техните подгласници
Рекордьорите с най-много попадения в топ първенствата за един сезон
Българите, които спечелиха трофей през сезон 2020-21
Блокират завръщането на Борислав Михайлов в БФС?
Мартин Смоленски – интервю с младата надежда на ЦСКА и българския футбол
Трябва ли да се дава път на младите футболисти?
Двата мача на Христо Стоичков за Ал Насър