Както вчера разбрахме, Арда Туран все още е част от отбора на Барселона. Невероятно, нали? Сякаш турчинът не е играл за "каталунците" от... Точно така! От сезон 2016/17. От тогава до сега той изкара няколко периода под наем, успя да се забърка в редица скандали, но все пак продължава да е футболист на Барса. Разбира се, "блаугранас" със сигурност ще го засилят нанякъде при първия удобен случай.
Това ни вдъхнови да се поровим и да открием още такива футболисти, за които почти сигурно не знаехте, че все още са собственост на топ-отборите, в които някога са се подвизавали. Ето ги и тях:
10) Мартин Йодегард
Помните ли когато Реал Мадрид купи детето-чудо на норвежкия футбол на едва 16-годишна възраст? Нормално е отговорът ви да е НЕ. Все пак това се случи преди цели 5 години. Йодегард веднага стана част от втория отбор на "кралете" - Реал Мадрид Кастия, а за мъжкия тим записа точно 2 двубоя за 3 години. След като стана ясно, че поне на този етап норвежецът няма да може да се пребори за място при мъжете, той бе отдаден под наем - две години в Хееренвеен, една година във Витес. От този сезон Йодегард пак има нов отбор - испанския Реал Сосиедад. Въпреки всичко той все още се води собственост на "кралския клуб" и с оглед на добрите игри, които показва с фланелката на баския тим, завръщането му на "Сантиаго Бернабеу" все пак може и да се случи.
9) Тимъти Фосу-Менса
Младият холандец е продукт на така известната школа на гранда Аякс. През 2014г. обаче Манчестър Юнайтед успява да го "открадне" и Фосу-Менса се превръща в една от големите надежди на "Олд Трафорд". На 18 дебютира в първия отбор, въпреки че е прекалено млад и неопитен, но страхотната криза с контузии при "червените дяволи" налага той да бъде използван. Бранителят успява да навърти 21 мача в първия отбор за два сезона, след което е отдаден под наем за да натрупа опит по английските терени. Сезон 2017/18 изкарва в Кристал Палас и записва солидно количество мачове за "орлите", а след това рита и във Фулъм. През лятото на 2019г. името му бе свързвано с нов наем, но това така и не стана и Фосу-Менса в момента се възстановява от операция на коляното, като не е записал и минута игра до сега през сезона.
8) Марио Пашалич
Хърватският национал е част от една доста неуспешна вълна играчи в Челси, които изглежда, че бяха взети само за да бъдат пращани под наем. Пашалич преминава на "Стамфорд Бридж" през вече далечната 2014г., но от тогава до сега не играе нито веднъж със синята фланелка. При пристигането си в Лондон, играчът заявява: "Много съм щастлив, защото вече съм играч на Челси." Ако само знаеше, че ще обиколи цяла Европа, едва ли Марио би казал точно това. Моментално е пратен под наем в испанския Елче, след което изкарва по една година още в Монако, Милан и Спартак Москва. В началото на сезон 2018/19 пък е натирен в Аталанта, но с екипа на "бергамаските" играе на много високо ниво и те желаят да го купят. Вместо това Пашалич подписва нов договор с Челси до 2022г. и отново е изпратен под наем в Бергамо за настоящия сезон. Все пак Аталанта има опция да го откупи срещу 15 милиона евро през лятото.
7) Лукас Пиазон
Спокойно можем да наречем някога много обещаващия бразилец "човекът-наем". Лукас Пиазон, също като Пашалич, е закупен от Челси като перспективен млад играч и то още по-отдавна - през 2011г. В родната му Бразилия го смятат за следващия Роналдиньо, но съдбата му е доста по-различна от именития кариока. Пиазон все пак играе 3 мача със синята фланелка и след това е даден под наем. В момента е играч на Рио Аве и това е седмият клуб, в който лондончани го преотстъпват. Преди това носи екипите още на Малага, Витес, Айнтрахт Франкфурт, Рединг, Фулъм и Киево. С всеки следващ сезон играе все по-малко и блясъкът на някогашния победител в младежкия фестивал Тулон тотално избледнява. По някакви причини Пиазон все още се води играч на Челси, но вероятността да се завърне на "Стамфорд Бридж" към момента изглежда микроскопична.
6) Марко Груич
Когато името на младия сърбин се появява на европейската футболна сцена, редица топ-отбори изпращат най-добрите си скаути, за да го проучат. На опашката за него се подреждат Ливърпул, Ювентус, Интер, Челси и Милан. Груич обаче избира да премине на "Анфийлд", като ролята на мениджъра Юрген Клоп е решаваща, въпреки че бащата на играча е против този трансфер. Марко обаче заявява пред пресата: "Ще избера Ливърпул дори пред Барселона и Реал Мадрид." Това се случва през вече далечната 2016г. и със сигурност настоящата версия на Марко Груич съжалява за тези свои думи. Той играе точно 14 пъти за "мърсисайдци", а през останалото време е пращан да рита другаде. Сезон 2017/18 изкарва в Чемпиъншип в уелския Кардиф, а през последните две кампании е част от немския Херта Берлин. По всичко изглежда, че ще последва съдбата на друг сръбски играч, който също не успя да се наложи на "Анфийлд" - Лазар Маркович.
5) Натаниъл Клайн
Бърз, пробивен и с добро пласиране. Преди няколко години Натаниъл Клайн изглеждаше като перфектния десен защитник за който и да е топ отбор. До това заключение бе стигнал и националният селекционер на Англия Рой Ходжсън и бранителят облече фланелката на "трите лъва" още докато бе играч на Саутхямптън. Както мнозина в последните няколко години, той също мина по оста от "Сейнт Мерис" до "Анфийлд" и изглеждаше, че Ливърпул са направили истински удар с подписа му. В началото на сезон 2017/18 обаче, Клайн получи неприятна травма в гърба, която го извади от игра чак до февруари. Неофициално се заговори, че бранителят е бил уловен да взима наркотици, което му е коствало мястото в тима. Така или иначе от тогава до сега той е играл точно 7 пъти с червената фланелка. През пролетния полусезон на 2018/19 играе като преотстъпен в Борнемут. Сега отново се подвизава на "Анфийлд", но не е играл и минута от началото на кампанията заради тежка травма в предсезонната подготовка.
4) Андре Шюрле
Доста неприятно, че този толкова обещаващ някога немски футболист не успя да реализира пълния си потенциал. Андре Шюрле изгрява в състава на Майнц 05, където под ръководството на Юрген Клоп се превръща в една от сензациите в Първа Бундеслига. Трансфериран е в Байер Леверкузен, където затвърждава всеобщото мнение, че спокойно може да е първи избор в националния отбор на Германия. Резонно се стига до трансфер в Челси, където вече нещата се обръщат наопаки за Шюрле. Той не успява да реализира задоволителен брой голове и е върнат в Бундеслигата, където първо се състезава за Вофлсбург, а след това става част от обещаващия тим на Борусия Дортмунд. Реално погледнато Шюрле все още е собственост на весфаленци, но за 2 сезона с жълто-черната тениска има едва 8 гола във всички турнири. Даден е под наем в английския слабак Фулъм, но и там не успява да просперира. Когато "котиджърс" изпадат от Висшата лига в края на сезон 2018/19 се връща на "Сигнал Идуна Парк", а през настоящата кампания носи екипа на Спартак Москва.
3) Ален Халилович
Сочен като една от най-големите надежди на хърватския футбол, кариерата на този играч приключи още преди да е започнала. Той дебютира в тима на Динамо Загреб докато е още само на 15, което му отваря път към една от най-добрите футболни академии в света - "Ла Масия". Какво по-подходящо от това? Един от най-талантливите младежи в Европа да попадне на място, където могат да го направят велик. Само че не това е историята на Ален Халилович. Той не се справи особено добре в каталунската столица и изигра само 1 мач за първия отбор на Барса. Бе преотстъпен в Спортинг Хихон и след това продаден в намиращия се в криза Хамбургер. Там също не му провървя и хамбургци го изпратиха обратно в Испания, този път под наем в Лас Палмас. През лятото на 2018г. пък подписа със закъсалия Милан като свободен агент. Той все още е футболист на "росонерите", макар и да не е играл нито веднъж в Серия "А". След като миналия сезон изкара в Стандарт Лиеж, през настоящия се подвизава в Хееренвеен.
2) Джоузеф Минала
Името на този играч може и да не ви говори много, но историята около него е доста любопитна и дори бихме казали забавна. Камерунец по рождение, Минала се мести в Рим когато е на 15... или поне така твърди. През 2013г. подписва с Лацио, а в началото на следващата година се разразява сериозен скандал около неговото име. Той твърди, че е на 17 години, но изобщо не изглежда на толкова. Редица футболисти поставят под съмнение истинската му възраст та се стига до там Италианската футболна федерация да разследва случая и да иска Минала да докаже, че наистина е 17-годишен. В крайна сметка се оказва, че играчът не лъже и Лацио се спасява от сериозно наказание. Той дори играе в 3 мача за римските "орли", след което започва обиколката му из Апенините. Изкарва 2 сезона като преотстъпен в Бари, а между тях се подвизава и в Латина. Последните 3 кампании носи екипа на Салернитана, а от началото на настоящия сезон се завръща в Лацио, но до момента дори не е включван в групата за мачовете на "бианкочелестите".
1) Хесе Родригес
На бас, че никой от вас няма представа чия собственост е в момента този футболист. Хесе е един от последните юноши на Реал Мадрид, които пробиват в мъжкия състав. Заедно със своя колега Алваро Мората стават златни резерви за "кралете" в няколко мача на тима. И все пак на Хесе му е зверски трудно да се пребори за титулярно място в конкуренцията на футболисти като Кристиано Роналдо и Карим Бензема, та дори и на гореспоменатия Мората. През 2016г. е продаден за наистина сериозната сума от 25 милиона евро на френския ПСЖ. Там не му потръгва. Получава тежка травма и пропуска почти целия си дебютен сезон в Париж. След това започва и залезът. Преотстъпен е в Лас Палмас, където очакват от него да блести, но това не се случва. През следващата кампания кариерата му претърпява изненадващ обрат и той се мести във Висшата лига, където играе за Стоук Сити. "Студената и дъждовна вечер в Стоук" не му понася и той се завръща в Испания, този път в Реал Бетис. През настоящия сезон отново е преотстъпен, този път в португалския Спортинг. В крайна сметка обаче, той все още е футболист на ПСЖ...
Прочетете също:
10 таланта, които не достигнаха пълния си потенциал
Десет топ нападатели, провалили се в Италия
10-те най, излезли от школата на Пирин Благоевград
Десет играчи, които приключват рано с националния отбор
10 похабени английски нападатели, които така и не опрадваха очакванията
10 забравени футболисти на Реал Мадрид