За футболните клубове смяната на името не е чужда. Някои от най-известните отбори, които познаваме днес, са започнали спортния си живот с други названия. Лондонският гранд Арсенал например е стартирал съществуването си под името Дайъл Скуеър, а по-късно Уулуич Арсенал - основан от работници във фабрика за муниции. Манчестър Юнайтед е носил името Нютън Хийт, взето от железопътна фабрика. И когато тези и други отбори надскачат скромните си начала и започват да приемат професионалисти в редиците си и да се стремят към големите отличия, те решават да сменят името, а с него и бранда си. В днешната статия ще ви представим 10 тима, които може би трябва да сторят същото.
10. НАК Бреда
Какво е абсурдното в лесното за написване и произнасяне НАК Бреда? През 1912 г. два футболни клуба се сливат за да се създаде тимът, който познаваме днес. Името на първия е NOAD, абревиатура от Nooit Ophouden, Altijd Doorgaan ("Никога не се предаваме, винаги ще победим") и ADVENDO - Aangenaam Door Vermaak En Nuttig Door Ontspanning ("Приятни за развлечения и полезни за отдих"). Второто може би е било мотото на някое курортно селце?
"Брилянтната" идея на създателите е да обединят двете фрази в една безсмислена такава и да добавят Combinatie Breda в края им - така официалното име на този нидерландски клуб е Nooit opgeven altijd doorgaan, Aangenaam door vermaak en nuttig door ontspanning, Combinatie Breda или Никога не се Предаваме, Винаги ще Победим, Приятни за Развлечения и Полезни за Отдих, Комбинирани от Бреда.
Така написано, името звучи повече като мото на публичен дом, отколкото на спортно учреждение.
9. ФК Ливърпул
Бързаме да успокоим фенове на английския Ливърпул, че тук не говорим за техния любим тим с дом "Анфилд". Става дума за уругвайския футболен клуб Ливърпул, основан в град Монтевидео. Търговските връзки между двете селища пораждат създаването на този отбор. Английските моряци показват играта на местните и в тяхна чест отборът носи името на град Ливърпул. Може би трябваше да бъде избрано по-оригинално название, с което да бъдат различавани от знаменитите си колеги.
8. АФК Банкок Браво
Тайландският футболен клуб държи рекорда за най-дълго име в света. Ето как изглежда то, написано нацяло: А.Ф.К. Амон Ратанакосин Крунг Тхеп Маханакхон Удомретчаниует Махасатхан Амон Пиман Аватан Сатхит Саккатхатия Витсанукам Прасит Браво. Извиняваме се, ако неправилно сме изписали някоя от думите и по този начин сме осакатили красотата на тайландския език.
7. ФК Чикън Ин
Този отбор е кръстен на най-голямата верига за бързо хранене в Зимбабве, които са и основен спонсор, разбира се. Чикън Ин дори успява да грабне титлата на африканската нация през 2015 г. Представете си KFC да направи същото - KFC FC или пък Аладин Фуудс, където всеки фен ще може да си купи дюнер на стадиона на отбора. Едва ли "Аладин Арена" ще е най-приятно място за посещение.
6. Таумата ФК
Езикът на коренния народ на Нова Зеландия маорите не е от най-лесните за научаване, а думите му могат да вържат езика ви на възел. Името на островната страна, което те ползват е Аотеароа, а местността, на която е кръстен футболният клуб, се нарича Тауматавхакатангихангакоауауотаматеапокаивхенуакитанатаху (Тамуата ФК за по-кратко). Пробвайте да го кажете бързо три пъти.
5. ФК Мистериозните джуджета
Вярно е, че пигмеите са народ от централна Африка, които са далеч по-дребни от останалите представители на генома Homo sapiens, но такива не се намират в Гана - родината на Ф.К. Кейп Коуст Мистериозни Ебусуа Джуджета, което прави названието на тима още по-необяснимо. Клубът е един от учредителите на Висшата лига на страната и дори печели титлата през 1966. Ако Гимли все още беше жив, със сигурност щеше да симпатизира на Мистериозните Джуджета!
4. ЗТЕ
Красотата на унгарския език не спира да ни изумява! Ако следите унгарския футбол, най-вероятно сте виждали названието на този клуб да се изписва като ЗТЕ (ZTE). Ето обаче какво значи тази абревиатура: Zalaegerszegi Torna Egylet (Залаегерсег Торна Егилет). Предизвикателство за всеки футболен коментатор.
3. Йънг Бойс
Това име винаги е звучало съмнително. В превод от английски буквално значи "Млади момчета" и нещата започват да придобиват доста неприятни измерения, когато английски тим срещне швейцарците в евротурнирите и феновете им започнат да се хвалят след победа с изказвания като "Доминирахме Млади момчета; Бихме Млади момчета" и други подобни, които ще оставим на въображението ви.
2. Непобедимите Единадесет
Харесва ни увереността на създателите на този клуб от Либерия, но те може би малко надценяват възможностите си. Непобедимите Единадесет не са печелили титлата на страната си вече 13 сезона, а миналата година бяха изхвърлени в Трета дивизия, след като не успяват да се явят на мач.
Оригиналните имена на двата тима, които по-късно се сливат са Айрън Юнайтед и Бомбърс. При раждането на нов клуб създателите мислят дълго и обсъждат различни идеи и в крайна сметка (непонятно защо) избират днешното название на клуба, което изписано изцяло е това: Съюз на Непобедимите Единадесет и Величествената Спортна Асоциация. Ние бихме им предложили далеч по-култовото Айърн Бомбърс - название, което трябваше да е очевидно.
1. ЦСКА-София
Както знаете, ние от екипа на "От Засада" не обръщаме голямо внимание на родния футбол, но в далечното минало, когато аз бях наивен младеж симпатизирах на "армейците". Тогава отборът редовно печелеше титлата и даваше на света класни играчи като Димитър Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров.
Но дори и тогава смятах, че името на клуба не е от най-хубавите и лесни за произнасяне. Ако погледнем реално на нещата Централен Спортен Клуб на Армията няма нищо общо с българската армия в наши дни. Връзката напълно се е изгубила, което прави името на тима отживелица, по същия начин както Манчестър Юнайтед вече не носи името на железопътна компания. В добавка към това марката "ЦСКА" в наши дни е свързвана с известни негативни конотации - проблемите с лиценза, пристигането на Прамод Митал, делата срещу Александър Томов и т.н.
Не може да се отрече, че в последно време сякаш "червеният" клуб си е стъпил на краката и там започна да се работи правилно - усилията на Кирил Динчев зад кулисите не са за подценяване, както и назначението на Алан Пардю като технически директор, който все пак е минал през професионални и добре организирани клубове, конкуриращи се в една лига като световни хегемони от рода на Ливърпул и Манчестър Сити.
Може би е време тимът да ребрандира и името си. На прима виста можем да предложим "Атлетико София" или "Червените Юнайтед", колкото да завъртим диалог. Сигурни сме, че могат да се измислят и далеч по-оригинални варианти, ако предложението някога бъде подложено на сериозна дискусия!
Достойни за споменаване:
Ботсванска месна комисия - тимът е кръстен на фабрика за износ най-вече на говеждо месо, но през 2015 се прекръства на Гилпорт Лайънс.
Кръв, Пот и Бири - наистина култово име на английските аматьорите, които играят мачове на малки вратички. Названието е игра на думи от фразата "Кръв, пот и сълзи" (Blood, Sweat and Tears). Получават оценка 10/10 за творческа мисъл.
Тайландският тютюнев монопол - още един пример за фирмен отбор. Интересно е, че повечето компании монополисти не обичат да се идентифицират като такива, но явно това не е проблем за тайландската корпорация.
Прочетете също:
Тези номер 1 в списъка да си върнат името на Литекс и да не посрамват истинския ЦСКА!
Отговори 3 3